Waardevolle thema-avond over: Scherm uit, gezin aan!

14 mei 2025

“Er is geen wet nodig om het gezin te red­den; nee, geen over­heidswet met sancties, geen com­mis­sie van wijze heren, ook geen protocol. Het enige wat nodig is, is een een­vou­dige daad van opstand: leg de tele­foon neer. Kijk je kind in de ogen. Lees samen een boek. Speel een spel. Leer de kunst van het samen­zijn opnieuw ont­dek­ken.” Dit citaat van bisschop Mutsaerts werd aangehaald door Gerdien Lassche van het Gezinsplatform NL tijdens de thema-avond ‘Scherm uit, gezin aan’.

De avond werd geopend door Huibert Slingerland van het eilandelijke SGP-bestuur. Hij las Efeze 6 en sprak in zijn openingswoord over de strijd die christenen hebben, niet met mensen, maar met de duivelse machten. Het is nodig de geestelijke wapenrusting, die in Efeze 6 beschreven is, aan te trekken om bestand te zijn tegen de demonen.

Digitale druk
Gerdien Lassche sprak over de digitale druk die ligt op gezinnen. Het is de derde keer dat de Week van het Gezin georganiseerd wordt door de Stichting Gezinsplatform NL. De digitale druk wordt grotendeels veroorzaakt door de opkomst van de smartphone. De gevolgen die dat heeft op onze kinderen en jongeren zijn talloos, zowel fysiek als psychisch enz. Zij gaf het volgende citaat mee om over na te denken: ‘wanneer we onze kinderen toegang geven tot de hele wereld in hun broekzak, geven we de hele wereld toegang tot onze kinderen’. Tijd en aandacht in het gezin is hard nodig, dat houdt ook ouders een spiegel voor.

Hoopvolle kentering
Chris Stoffer, fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer, gaf aan dat de zorgen over de smartphone ook weerklank vinden in ‘Den Haag’. De bewustwording gaat de laatste tijd snel en dat is een hoopvolle kentering. Tegelijkertijd kan de overheid niet alles regelen. De verantwoordelijkheid begint in het gezin, ouders zijn zelf aan zet. Richting de gemeente gaf hij de suggestie om een pedagogisch pact met de maatschappelijke organisaties af te sluiten om het smartphonegebruik onder kinderen en jongeren uit te stellen.

Reflectie
Reflectie op de sprekers kwam van raadslid Peter Kieviet en Cornelis Knöps van het ouderinitiatief Smartphonevrij opvoeden. De SGP-fractie op Goeree-Overflakkee vraagt met regelmaat aandacht voor de positie van het gezin, bijv. met de motie ‘Gezin op de kaart’. Tijdens een vraaggesprek met jongerenwerker Dinant van Walsem, leerkracht en SGPJ-voorzitter Bart van ’t Geloof, Cornelis Knöps en raadslid Adriaan Kasteleijn werd ingegaan op jongerenwerk, de gemeentelijke inspanning voor Opgroeien in een Kansrijke Omgeving (OKO) en de jeugdige leeftijd waarop kinderen al in aanraking komen met online pesten, sexting etc.

De SGP kijkt terug op een waardevolle avond en blijft zich inzetten voor het gezin, ook op gemeentelijk niveau.

Luister deze avond terug via onderstaand bestand: